Menopauza to czas w życiu każdej kobiety, kiedy w jej organizmie zachodzi szereg zmian oraz objawów przekwitania, które w bardzo dużym stopniu mogą negatywnie wpływać na samopoczucie oraz powodować duży dyskomfort. Jednym z najbardziej uciążliwych objawów menopauzalnych są częste uderzenia gorąca. Sprawdź, czym są spowodowane i czy ich obecność powinnaś skonsultować z lekarzem.
Menopauza – to warto wiedzieć
Menopauza oznacza nieodwracalne ustanie cykli miesiączkowych. Jej mianem określa się ostatnią miesiączkę, po której w okresie co najmniej 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie. Innymi słowy, menopauza to kres możliwości rozrodczych każdej kobiety. Warto pamiętać, że utrata płodności stanowi naturalny proces fizjologiczny, którego nie jesteśmy w stanie powstrzymać.
Objawy menopauzy
Menopauza zwykle występuje pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, a wpływ na moment jej nadejścia może mieć wiele czynników, zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. W Polsce menopauza występuje zazwyczaj około 51. roku życia, choć oczywiście nie jest to reguła. Jak rozpoznać u siebie początki przekwitania? Jednym z najczęstszych i najbardziej uciążliwych objawów menopauzy są uderzenia gorąca. Oprócz nich do symptomów klimakterium możemy zaliczyć:
- nadmierną potliwość;
- wahania nastrojów – drażliwość, płaczliwość, nerwowość;
- stany depresyjne;
- spowolniony metabolizm;
- obniżenie libido;
- zaburzenia rytmu serca;
- ogólne zmęczenie;
- omdlenia;
- problemy ze skupieniem uwagi, kłopoty z pamięcią;
- infekcje układu moczowo-płciowego, suchość pochwy.
Uderzenia gorąca – jak sobie z nimi radzić?
Wiele kobiet przechodzących klimakterium zastanawia się, skąd biorą się u nich nieprzyjemne uderzenia gorąca, czyli moment, w którym wydaje nam się, że dookoła jest bardzo gorąco, choć w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Uderzenia gorąca pojawiają się u kobiet przechodzących menopauzę na skutek zmniejszenia produkcji estrogenów, przez co dochodzi do zauważalnych zaburzeń termoregulacyjnych oraz naczyniowych. Najczęściej uderzenia gorąca w największej intensywności są odczuwane w górnej części ciała.
Co może nasilać uderzenia gorąca w trakcie klimakterium? Wpływ mają przede wszystkim otyłość oraz palenie papierosów. Aby zmniejszyć ich częstotliwość oraz nasilenie warto zwrócić na następujące aspekty swojego stylu życia:
- ograniczyć spożywanie kawy, alkoholu, a także herbaty;
- rzucenie palenia;
- zastąpienie długich, gorących kąpieli chłodnym i krótkim prysznicem;
- zadbanie o niską temperaturę pomieszczeń, szczególnie sypialni;
- zmianę garderoby: sztuczne materiały warto zastąpić luźnymi bawełnianymi ubraniami.
Uderzenia gorąca w trakcie klimakterium mogą także negatywnie oddziaływać na stan naszej skóry, powodując jej znaczne przesuszenie. Dlatego też w tym okresie szczególnie warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Do swojej codziennej pielęgnacji należy włączyć produkty silnie nawilżające, zawierające dużą ilość antyoksydantów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja skóra pozostanie o wiele dłużej jędrna, a oznaki starzenia nie będą na niej widoczne.