Nie można nie zaznaczyć, że dostępne w sklepach internetowych lub stacjonarnych śruby różnią się pomiędzy sobą. Między innymi warto tutaj wspomnieć o takich cechach, jak rodzaj gwintu, kształt łba, długość gwintu w stosunku do długości trzpienia itp. Te różnice mają naprawdę spore znaczenie. Nie jest tak, że można wybierać obojętnie jakie elementy do konkretnej konstrukcji czy maszyny. Należy dobrze zastanowić się przed ostatecznymi decyzjami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób kupuje śruby spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Co oznaczają poszczególne skróty? Czym kierować się wybierając śruby do konkretnej sytuacji?
Najważniejsze normy dotyczące śrub
Śruby są określane przez rozmaite normy. Warto tutaj wymienić między innymi oznaczenia ISO. Są to najbardziej uniwersalne normy na całym świecie. Wszystko dlatego, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – która odpowiada za ich sankcjonowanie – posiada na dzień dzisiejszy 162 członków (jest to także Polska). Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Na terenie Polski stosowane są także oczywiście Polskie Normy (PN) – zatwierdzone przez Polski Komitet Normalizacyjny, a opracowywane przez odpowiedzialne Organy Techniczne. Niestety, Polskie Normy – w skrócie PN – są tak naprawdę wykorzystywane tylko w obrębie naszego kraju. Co ciekawe, mamy również do czynienia z normami DIN (Deutsches Institut für Normung) stanowionymi przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny.
Jak wybrać odpowiednie śruby?
Czym kierować się wybierając śruby do danej konstrukcji lub maszyny? Sporo osób ma twardy orzech do zgryzienia związany z tym tematem. Warto wiedzieć, że pomagają w tym wyżej wymienione normy ISO/DIN/PN. Określają one między innymi klasę wytrzymałości – parametr ten jest opisywany przy pomocy dwóch liczb. Pierwsza dotyczy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie. Druga odnosi się do stosunku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Normy określają również materiał czy powłokę, która ma docelowo chronić przed korozją itp. Na przykład śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem – ze względu na swoje właściwości – są stosowane między innymi do połączeń konstrukcji drewnianych czy skręcania elementów ogrodzeniowych itp. Uwzględniając polskie standardy mają one oznaczenie PN 82406. Stosując tabelę konwersji norm ISO/DIN/PN możecie bez żadnego problemu dowiedzieć się, jak to wygląda w innych klasyfikacjach. Biorąc pod uwagę te śruby mamy do czynienia z następującymi oznaczeniami: DIN 603 i ISO 8677.