Wyciągarka samochodowa – nazywana też wciągarką – to sprzęt od zadań specjalnych. Sprawdzi się szczególnie w przypadku aut terenowych czy wojskowych, gdy trzeba je wydobyć z trudnego, zabłoconego terenu. To wyposażenie dodatkowe, które jednak przydaje się częściej, niż nam się wydaje, z tego względu warto poznać najważniejsze informacje na jej temat.
Po co właściwie jest potrzebna wyciągarka?
To pytanie zadaje sobie wiele osób, szczególnie tych, które nigdy nie miały sytuacji “kryzysowej”. Ta wątpliwość pojawia się też, gdy zdamy sobie sprawę, że przecież wcale nie mieszkamy na odludziu, to dlaczego mamy się zakopać w błocie… To wszystko prawda, ale z drugiej strony, jak mamy auto terenowe, to chyba czasem planujemy eskapady do lasu, w dzicz?
I w tej sytuacji może nas spotkać niemiła niespodzianka, gdy wpadniemy – wydawałoby się w małą kałużę, która w rzeczywistości staje się pułapką. Miłośnicy tzw. off-road, czyli jazdy poza utartymi szlakami, nazywają taką sytuację, gdy zapadają się w błoto – “sklejką”. Tutaj nawet najlepszy napęd 4×4 nic nie pomoże. Bez wyciągarki więc będziemy uziemieni na dobre! Warto jednak inwestować w porządne urządzenie i tu polecamy wyciągarki Dragon Winch.
Jak to w ogóle działa?
Wiemy już, do czego służy i jak przydaje się wyciągarka, ale czy znamy jej budowę? Nie jest to skomplikowane urządzenie, ale trzeba pamiętać, że są różne rodzaje, czyli elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne oraz ręczne. Jak nietrudno zgadnąć, każdy z nich działa inaczej. Elektryczna składa się z silnika zasilanego prądem z akumulatora, bębna, na który nawijana jest lina: stalowa lub syntetyczna, rolek lub ślizgów, jak i wielu innych elementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania (przekładnia zębata, hamulec, sterowniki).
Silnik posiadają też modele hydrauliczne, które dodatkowo wyposażone są w pompy (hydrauliczne bądź wspomagania układu kierowniczego). Są dość drogie, ale za to trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
Wyciągarki mechaniczne są specyficzne, bo ich napęd pochodzi z silnika samochodu, w ręcznych zaś – jak nazwa wskazuje – wszystko zależy od siły naszych mięśni. To zdecydowanie urządzenie o najprostszej budowie.
Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Zdecydowanie najważniejszym parametrem jest siła (uciąg), z jaką wyciągarka może udźwignąć określony ciężar. Określane jest to w przeliczeniu na kilogramy – w jednostkach lb. Co to oznacza? Najprościej posłużyć się przykładem. Weźmy na to, że kupujemy sprzęt z uciągiem 7,5 tys. lb. Dzięki takiej sile wyciągarka udźwignie samochód o masie około 7,5 tony. Jednak pamiętajmy, że taka wartość występuje na początku liny, na jej końcu zaś jest mniejsza.
Powyższe informacje wydają się najważniejsze, szczególnie dla osób, których wiedza na ten temat jest minimalna. Można przekonać się, jaka siła drzemie w tym niepozornym urządzeniu i na podstawie tego, co przeczytaliśmy, zdecydować się na konkretny model. Jeśli jednak czujemy niedosyt, warto dodatkowo zaznajomić się z innymi wartościowymi artykułami, jak “Kupujemy wyciągarkę samochodową – jakie kryteria powinna spełniać?”.