Andropauza to naturalny etap w życiu mężczyzny, jednak wiąże się ze sporymi zmianami, do których dobrze jest zawczasu mądrze się przygotować. To także czas, gdy zwiększa się ryzyko pogorszenia kondycji i stanu zdrowia, dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy andropauzy i kiedy zgłosić się do lekarza.
Czym jest andropauza?
Andropauza to czas w życiu mężczyzny, gdy stopniowo wygasa produkcja hormonów płciowych w jego organizmie, zwłaszcza testosteronu. Powoduje to różnego typu zmiany, a także często spadek formy i siły mięśniowej. Andropauza może też niekorzystnie wpływać na psychikę mężczyzny, co związane jest głównie z obawą o utratę męskości. Takie lęki są mocno przesadzone – andropauza nie oznacza, że mężczyzna przestaje nim być, a jedynie że w jego organizmie zachodzą naturalne zmiany związane z upływem czasu. Andropauza nie powoduje również utraty płodności. Mężczyzna może pozostać płodny pomimo spadku poziomu testosteronu.
Jakie są najczęstsze objawy andropauzy?
Typowe objawy andropauzy to związane ze spadkiem poziomu męskich hormonów obniżenie libido, zaburzenia erekcji oraz gorsza kondycja i wzmożone pocenie się. Podczas andropauzy często pojawia się przerost prostaty – niewielkiego gruczołu zlokalizowanego w miednicy mniejszej. Prostata, nazywana także gruczołem krokowym, odpowiada za produkcję płynu, w którym pływają plemniki, a zatem za płodność mężczyzny. Przez gruczoł krokowy przechodzi także cewka moczowa. Przerost prostaty powoduj m.in. problemy z prawidłowym trzymaniem moczu oraz z jego oddawaniem. Strumień moczu zmniejsza się, mężczyzna może odczuwać ból podczas mikcji, może mieć też parcie na pęcherz i uczucie, że pomimo wizyty w toalecie pęcherz nie został do końca opróżniony. Z tego względu zaleca się, by panowie po 50. roku życia wykonywali badania kontrolne i regularnie odwiedzali lekarza urologa. Każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem.
Jak zapobiegać niektórym problemom związanym z andropauzą?
Przede wszystkim należy zadbać o badania kontrolne i profilaktykę nowotworów prostaty. Łagodny przerost gruczołu krokowego może prowadzić właśnie do powstania zmian nowotworowych, więc nie wolno go lekceważyć. Leczenie chorób prostaty może być farmakologiczne lub polegać na zabiegu operacyjnym.
U niektórych panów cierpiących na przerost prostaty oraz po operacji tego gruczołu może pojawić się nietrzymanie moczu, dolegliwość nadal postrzegana przez wielu mężczyzn jako wstydliwa. Można ją skutecznie leczyć, dlatego warto jak najszybciej zgłosić ten problem lekarzowi. Zanim terapia przyniesie efekty, zaleca się stosować wkładki urologiczne, które zapobiegną zawilgoceniu bielizny i przykremu zapachowi. Wkładki urologiczne można stosować zarówno na dzień, jak i w nocy. Są dostosowane do męskiej anatomii i zwiększają poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie, dzięki czemu mężczyzna może normalnie funkcjonować. Panowie z cięższą postacią nietrzymania moczu mogą sięgnąć po dyskretne i skuteczne majtki chłonne.