Pierwsze pytanie, które pojawia się podczas termomodernizacji z użyciem pompy ciepła, to jaką pompę wybrać. Na rynku są dostępne pompy ciepła zarówno gruntowe, jak i powietrzne w technologiach split oraz monoblok. Główne parametry brane pod uwagę przy porównywaniu pomp ciepła to moc, COP, moc akustyczna, technologia oraz cena. W artykule razem z ekspertami z firmy Vaillant postaramy się wyjaśnić, czym są te parametry oraz na co zwrócić uwagę podczas doboru pompy ciepła do domu po termomodernizacji.
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego przed doborem pompy ciepła warto wykonać audyt energetyczny,
- jakie rodzaje pomp ciepła sprawdzą się przy termomodernizowanym budynku,
- jak dobrać moc pompy ciepła m.in. do budynku ogrzewanego grzejnikami,
- co jest kluczowe przy wyborze pompy ciepła, która ma nie tylko ogrzać dom, ale też zapewnić ciepłą wodę użytkową.
Zgodnie z ostatnim raportem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła większość urządzeń montowanych w budownictwie jednorodzinnym to pompy ciepła powietrze-woda. Te urządzenia pobierają energię zgromadzoną w powietrzu dzięki jednostce zewnętrznej montowanej przy budynku. Te pompy różnią się wielkością jednostki zewnętrznej, mocą, wyglądem oraz bardzo ważnym parametrem, jakim jest poziom mocy akustycznej.
Dlaczego warto wykonać audyt energetyczny?
Głównym celem termomodernizacji jest zmniejszenie kosztów eksploatacji związanych z ogrzewaniem budynku. Zmniejszenie kosztów, czyli zmniejszenie zapotrzebowania na moc cieplną budynku oraz wymiana źródła ciepła na bardziej efektywne. Dobierając pompę ciepła, musimy więc przeanalizować wartość, którą uzyskamy już po wykonaniu termomodernizacji.
Najbardziej dokładnym sposobem określenia zapotrzebowania na moc grzewczą jest wykonanie audytu energetycznego. Na podstawie wielkości budynku, materiałów, z którego został wykonany, sposobu termoizolacji, wielkości przeszkleń itp. określa się zapotrzebowanie na moc cieplną.
Obecnie program Czyste Powietrze wspiera wykonanie audytu energetycznego. Polecamy więc zapoznanie się z materiałem przygotowanym przez firmę Vaillant na temat programu Czyste Powietrze. Koszt audytu jest niewielki w porównaniu z tym, jakie może przynieść oszczędności. Odpowiednio oszacowane zapotrzebowanie pomoże bowiem dobrać pompę ciepła przystosowaną do danego budynku.
Jeśli wybierzemy pompę bez wcześniejszego audytu, istnieje ryzyko, że będzie ona miała zbyt wysoką moc jak na potrzeby energetyczne budynku, za co zapłacimy więcej w momencie zakupu. Zbyt mała pompa może się z kolei okazać droga w eksploatacji, ponieważ grzałka będzie pracowała zbyt długo. Dodatkowo czas pracy sprężarki znacznie się wydłuży, co prowadzi do skrócenia jej żywotności.
Gdy już znamy zapotrzebowanie budynku, możemy przejść do wyboru pompy ciepła.
Rodzaje pomp ciepła – która najlepiej sprawdzi się w domu termomodernizowanym?
Pompy powietrzne dzielimy na pompy typu monoblok oraz split. Zasadniczą różnicą jest budowa jednostki zewnętrznej. W pompach typu monoblok wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednostce zewnętrznej, która jest hermetycznie zamykana w fabryce producenta i nie wymaga ingerencji instalatora. Są to urządzenia szybkie w montażu. Najnowsze pompy ciepła monoblok mogą również pracować z wyższym parametrem zasilania, co może mieć znaczenie w przypadku modernizacji (zwłaszcza domów z ogrzewaniem grzejnikowym).
Jednostka zewnętrzna pompy ciepła jest wyposażona w wentylator – podczas pracy zwykle wytwarza on hałas, który może być uciążliwy dla domowników. Firma Vaillant oferuje pompy ciepła charakteryzujące się poziomem hałasu rzędu 28dB (A) w odległości 3 metrów, co można porównać do głośności tykania zegara! To jedne z najcichszych pomp ciepła na rynku. Na stroniewww.vaillant.pl jest dostępny SoundBox, gdzie można sprawdzić, jak cicha jest pompa ciepła.
Drugim rodzajem pomp są pompy gruntowe. Pompy te nie posiadają jednostki zewnętrznej, jednak wymagają odwiertów pionowych lub ułożenia kolektora poziomego na działce. Wielkość kolektora zależy od mocy pompy ciepła. Energia pobierana jest z gruntu poprzez rury z cieczą niezamarzającą. Ceny eksploatacji pompy gruntowej będą niższe, jednak koszt inwestycji jest większy w porównaniu z pompą powietrzną.
Moc pompy ciepła – wybierz ją rozsądnie
Moc powietrznych pomp ciepła zmienia się wraz z temperaturą zewnętrzną. W momencie spadku temperatury zewnętrznej spada również moc pompy ciepła, dlatego porównując kilka pomp, zwróćmy uwagę na to, w jakich warunkach podawany jest ten parametr. Najczęściej jest to temperatura zewnętrzna -7°C oraz 2°C. To przedział temperatur, które zwykle występują w okresie grzewczym w naszej strefie klimatycznej. Dlatego wybierajmy urządzenie, które pokryje zapotrzebowanie budynku w tym przedziale temperaturowym z jak największą sprawnością (COP). Zaleca się, aby w tym przedziale pracowała sama sprężarka, a dodatkowa grzałka załączała się poniżej tego przedziału.
Drugim warunkiem podczas podawania mocy pompy ciepła jest temperatura zasilania, która w przypadku modernizacji może mieć duże znaczenie. Moc jest podawana dla temperatury 35°C (temperatura zasilania ogrzewania podłogowego) oraz 55°C (temperatura zasilania ogrzewania grzejnikowego). W większości modernizowanych budynków system centralnego ogrzewania jest oparty na grzejnikach, dlatego należy porównywać moc pompy ciepła dla wyższego parametru. Wraz ze wzrostem temperatury zasilania zmniejsza się moc pompy ciepła. Dodatkowo należy sprawdzić, jak dobrane są grzejniki oraz jaka temperatura zasilania jest utrzymywana obecnie, ponieważ pompy ciepła, w odróżnieniu od kotłów, pracują z niższą temperaturą zasilania. Nowe pompy ciepła aroTHERM PLUS przystosowane do pracy z moderrnizowanymi instalacjami osiągają temperaturę 65°C.
Efektywne przygotowanie ciepłej wody
Kolejnym ważnym punktem jest sposób przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Przy modernizacji systemu grzewczego najczęściej musimy wymienić również zasobnik. Większość zasobników po kilku latach eksploatacji staje się zakolmatowana (zapchana) oraz nie jest przystosowana do pracy z pompami ciepła.
Wiele firm ma w swojej ofercie pompy ciepła służące jedynie do przygotowania ciepłej wody, jednak większość pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynku posiada również funkcję grzania ciepłej wody. W przypadku domu jednorodzinnego zapotrzebowanie na moc grzewczą jest większe niż na ciepłą wodę użytkową, dlatego głównym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest wielkość zasobnika, a nie moc pompy ciepła.
Firma Vaillant oferuje dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest jednostka zewnętrzna uniTOWER zintegrowana z zasobnikiem o pojemności 190 litrów. Kompaktowa wersja jest przeznaczona dla budynków, w których z ciepłej wody korzysta do 4 osób przy normalnym zużyciu. W przypadku większej liczby osób lub dużego zużycia, np. w wannach o dużej objętości lub prysznicach z deszczownicą o dużym wydatku, zalecana jest druga opcja: jednostka wewnętrzna oraz oddzielny zasobnik o większej pojemności. Wielkość zasobnika należy dobrać indywidualnie do potrzeb gospodarstwa domowego.
W przypadku wątpliwości, który model pompy wybrać, zapraszamy do kontaktu z doradcami technicznymi Vaillant poprzez prosty formularz kontaktowy.