Jak produkuje się palety plastikowe?

Do produkcji palet plastikowych używa się głównie specjalnych granulatów. Dzięki prostej technologii pozyskiwania są one tanie, a zarazem zachowują wszystkie najważniejsze cechy tworzyw sztucznych. Jak wygląda proces produkcji takich palet?

Palety z tworzywa sztucznego produkcja

Do produkcji palet z tworzywa sztucznego używa się najczęściej różnego rodzaju granulatów HDPE I LDPE. Ich najważniejszą zaletą jest niski koszt pozyskiwania i przetwarzania. Brak zanieczyszczeń sprawia, że wykonane z tworzywa palety są wytrzymałe i odporne na wiele różnych czynników zewnętrznych. Warto również dodać, że sam proces przetwarzania granulatu w paletę zachodzi dość szybko i nie wymaga nadmiernie dużych nakładów energii. Tworząc Palety plastikowe producent musi jedynie brać pod uwagę ich parametry fizyczne, w tym nośność, rozmiar i wiele innych analogicznych czynników. Mając to na uwadze, można stworzyć szybko i efektywnie dużą liczbę palet, które są niezbędne dla zachowania procesu logistycznego w wielu przedsiębiorstwach.

Innowacje w procesie technologicznym

Nowoczesne metody produkcji palet z tworzywa sztucznego nie ograniczają się wyłącznie do zużycia wysokiej jakości granulatów LDPE i HDPE. Wręcz przeciwnie – istnieje też możliwość wykorzystania odpadów o niskiej jakości. Na ogół chodzi o to, że już na wstępie odpady zostaną dokładnie przetworzone i oczyszczone, umożliwiając (przy niskich kosztach) wykonanie solidnej palety. Nie możemy też zapominać o innych wydatkach, jakie musi ponieść producent palet plastikowych. Na szczęście są one stosunkowo niskie i dotyczą kosztu produkcji form, a także ich utrzymania. Warto jednak dodać, że są to konstrukcje o dużej trwałości i żywotności.

Ciśnienie a produkcja palet

W produkcji palet z tworzywa sztucznego interesująca jest również kwestia stosowanego ciśnienia. Okazuje się, że technologia opierająca się na niskim ciśnieniu pozwala stworzyć paletę o podwyższonej wytrzymałości. Trzeba bowiem pamiętać, że nadmierne ciśnienie może doprowadzić do powstania zmian strukturalnych w materiale, co w konsekwencji skutkuje wewnętrznymi naprężeniami i osłabioną konstrukcją. Tymczasem nie wolno zapominać, że w przypadku takich akcesoriów logistycznych jak palety plastikowe producent dokłada wszelkich starań, aby ich nośność była jak największa. Po prostu – takie rozwiązania są praktyczne.

Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę przeznaczenie takich elementów jak palety z tworzywa sztucznego produkcja powinna zachować odpowiednie normy technologiczne. W przeciwnym razie efekt będzie niewspółmierny do oczekiwań.