Wywoływana przez rotawirusy grypa żołądkowa należy do wyjątkowo niebezpiecznych chorób – może prowadzić do odwodnienia i osłabienia organizmu, co jest szczególnie groźne w przypadku małych dzieci. W jaki sposób należy leczyć tę przypadłość? Kiedy trzeba udać się do specjalisty?
Objawy grypy żołądkowej
Grypa żołądkowa (zwana również jelitową) to choroba o bardzo charakterystycznych objawach – najczęściej towarzyszy jej gorączka, biegunka oraz wymioty. Do pierwszych, alarmujących symptomów należy zaliczyć przede wszystkim złe samopoczucie, podwyższoną temperaturę ciała oraz ból brzucha. Rotawirusy powodujące grypę żołądkową przenoszą się bardzo szybko, a zakażenie najczęściej następuje drogą kropelkową. Choroba rozwija się od 1 do 3 dni, a osoba mająca wirusy w swoim organizmie może zarażać jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Niestety, medycyna nie zna skutecznego sposobu leczenia grypy żołądkowej – pomoc osobie chorej polega jedynie na minimalizowaniu nieprzyjemnych dolegliwości.
Łagodzenie objawów oraz dieta
Twoje dziecko zachorowało na grypę żołądkową? Pamiętaj, że maluch musi przyjmować dużo płynów – nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Lekarze podkreślają, że należy również ostrożnie dawkować ilość płynów i podawanych dziecku pokarmów, żeby nie spowodować gwałtownego ataku wymiotów lub biegunki. W łagodzeniu objawów grypy żołądkowej pomocne okazują się elektrolity, a także dostępne w każdej aptece leki przeciwbiegunkowe. Bardzo ważna jest również dieta maluszka – pediatrzy zalecają podawanie dziecku kleiku ryżowego, gotowanego jabłka, wywarów z warzyw czy lekkich kisieli owocowych. Chociaż choroba zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach, to należy skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważymy pierwsze objawy odwodnienia – suchość skóry lub jej wiotkość. W takiej sytuacji konieczne będzie podanie dziecku kroplówki w celu uzupełnienia płynów.
Grypa żołądkowa bardzo szybko może przenieść się z dziecka na rodzica. Interesują Cię tematy związane ze zdrowiem całej rodziny? Sprawdź także artykuł o zaburzeniach miesiączkowania.