W planowaniu oświetlenia domowych przestrzeni liczy się wybór miejsca montażu, liczby oraz rodzaju zastosowanych lamp. Nie bez znaczenia pozostaje kierunek padania światła, typ żarówek, temperatura barwowa oraz moc oświetlenia. Gdy już te wybory mamy za sobą, nie pozostaje nic innego, jak przyjrzeć się propozycjom drobnych akcesoriów oświetleniowych.
Te małe detale potrafią być wręcz niezauważalne, ale efekty ich działania są już widoczne na pierwszy rzut oka. Poza tym to drobiazgi, akcesoria wykończeniowe, które w połączeniu z instalacją elektryczną oferują większy komfort użytkowania domowych przestrzeni.
Szklane panele zamiast klasycznych włączników
Tradycyjne włączniki wymagają bezpośredniego podejścia do nich, aby włączyć lub wyłączyć daną lampę. Brakuje im estetyki, poza tym nie ma mowy o żadnych dodatkowych funkcjonalnościach. Panele dotykowe, które pozwalają na zarządzanie oświetleniem mając do dyspozycji pilot zdalnego sterowania, są praktyczniejsze i zdecydowanie bardziej eleganckie. Tego typu detale wykończeniowe do instalacji elektrycznej można znaleźć w sklepie https://gajwer.pl/.
Jak działają włączniki dotykowe? Mają formę szklanych paneli, które montuje się w miejscu tradycyjnych włączników. Nie wymagają one żadnych przeróbek czy dodatkowych elementów, aby prawidłowo działały. Dużym ich atutem jest nie tylko elegancki wygląd i możliwość zdalnego sterowania. W jednym panelu możliwe jest ulokowanie dotykowych włączników odpowiedzialnych za funkcjonowanie oświetlenia, ale i innych instalacji elektrycznych, np. klimatyzatora bądź rolet zewnętrznych.
Smart żarówki, czyli oświetlenie i Wi-Fi w parze
Żarówki sterowane zdalnie? Dziś to możliwe, a tego typu produkty są coraz powszechniej dostępne. Producenci oferują nam smart żarówki, które nadają się do zastosowania nie tylko w obiekcie inteligentnym. Są to LED-owe źródła światła, ale z możliwością zdalnego sterowania, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi. Domownicy, aby zmienić natężenie światła, jego barwę lub sposób oświetlania wnętrza, potrzebują specjalnego pilota lub dedykowanej aplikacji zainstalowanej w urządzeniu mobilnym.
Ściemniacz – precyzyjnie dobrane natężenie światła
Kolejny funkcjonalny produkt, to ściemniacz. Warto szukać oświetlenia, które pozwala na zintegrowanie ze ściemniaczem. Jest on odpowiedzialny za ustalanie natężenia światła. To rozwiązanie przynosi oszczędności, choć nie tylko. Na co dzień bowiem, rzadko kiedy potrzebujemy światła o maksymalnym natężeniu. Niewielka zmiana nie wpływa negatywnie na komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń, za to znajduje swoje odzwierciedlenie na rachunkach za prąd.
Precyzyjnie dopasowując natężenie światła, można również wpływać na budowanie nastroju i atmosfery w danym wnętrzu.
Jak widać, oświetlenie to nie tylko lampy, ale i detale wykończeniowe oraz niewielkich rozmiarów akcesoria. Produkty, dzięki którym przestrzenie stają się estetyczniejsze, a korzystanie z lamp znacznie bardziej komfortowe.