Na rynku dostępne są setki produktów do dezynfekcji. Z tego powodu niektórym jest dość trudno podjąć decyzję o zakupie konkretnego środka. Co ciekawe, wiele osób próbuje używać płynu do dezynfekcji powierzchni do dezynfekowania dłoni. Dlaczego to zły pomysł?
Działanie wysuszające
Płyny do dezynfekowania powierzchni zostały opracowane z myślą o przedmiotach nieożywionych. Z tego powodu ich skład jest tak dobrany, by skutecznie radził sobie z neutralizowaniem drobnoustrojów na rzeczach, ale będzie on zdecydowanie zbyt agresywny w przypadku działania na skórze.Stosowanie płynu do dezynfekcji powierzchni na dłonie może spowodować przesuszenie skóry, a z czasem nawet jej pękanie. Warto też podkreślić, że u osób o bardziej wrażliwej skórze może nawet dojść do widocznych podrażnień i zaczerwienienia. W przypadku kontaktu płyny z uszkodzoną skórą na pewno odczuwane będzie silne pieczenie. Zupełnie inaczej jest w przypadku stosowanie produktów do skóry. Żel dezynfekujący może nawet zawierać składniki, które będą dodatkowo nawilżały i pielęgnowały skórę.
Inne pH
Żel dezynfekujący przeznaczony do aplikacji na dłonie musi mieć odpowiedni odczyn. Jego pH musi być zbliżone do 7, czyli odczynu obojętnego. Każde odchylenie może być przyczyną bolesnych podrażnień i w dłuższej perspektywie może poważnie uszkodzić skórę.W przypadku dezynfekcji przedmiotów odczyn nie ma aż tak dużego znaczenia. Większość powierzchni nie zniszczy się, jeśli będzie regularnie poddawana działaniu preparatu lekko kwaśnego lub zasadowego. Nie ma więc powodu, by się obawiać jego używania.
Inna gęstość
Do dezynfekowania powierzchni najczęściej używa się płynów. Można je łatwo rozprowadzić na dużych przedmiotach albo nawet aplikować przy pomocy spryskiwaczy. Dzięki temu można przyspieszyć pracę i zminimalizować kontakt środka ze skórą.Do dezynfekcji dłoni zdecydowanie częściej używa się żeli, które można łatwo rozsmarowywać i wmasowywać w skórę bez ryzyka ich spływania. To dobre rozwiązanie w każdej sytuacji.