Inteligentny dom to połączenie urządzeń w jedną sieć, którą można sterować niemal jednym przyciskiem. Dzięki temu podnosi się poziom efektywności energetycznej budynku, a samo korzystanie z niego jest nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne. W jaki sposób można sterować urządzeniami włączonymi w sieć inteligentnego domu? Sprawdź!
Inteligentny dom – znaczenie
System automatyki domowej, nazywanej inaczej HEMS, to rewolucja w nowoczesnym budownictwie. Inteligentny dom czy inteligentne mieszkanie to szereg urządzeń, które działają samodzielnie, co odciąża właścicieli i domowników od ich obsługi. Mogą działać samodzielnie lub w grupach – sieciach – a ich sterowanie odbywa się w sposób automatyczny i zdalny – np. przy pomocy panelu do sterowania lub specjalnej dedykowanej aplikacji mobilnej, którą można zainstalować na telefonie lub tablecie.
Inteligentny dom to zatem takie rozwiązania jak np. automatyczne rolety, sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, otwieranie i zamykanie okien, drzwi, bram, podnoszenie i opuszczanie rolet, włączanie i wyłączanie sprzętów RTV i AGD, kontrola systemu monitoringu i systemu alarmowego.
Inteligentny dom – sterowanie
Sterowanie rozwiązaniami inteligentnego domu może odbywać się na różnych płaszczyznach. Można do tego wykorzystywać:
- interaktywny panel sterujący
- dotykowy panel sterujący
- aplikację mobilną.
Interaktywny panel sterujący
Manualne sterowanie za pomocą dedykowanego panelu montowanego np. na ścianie to podstawowa możliwość włączania lub wyłączania poszczególnych funkcji inteligentnego domu. Co istotne, jeden panel, jeśli jest interaktywny, daje możliwość podłączenia kilku urządzeń jednocześnie. Może więc zastąpić tradycyjne włączniki i piloty. Interaktywny panel sterujący pozwala kontrolować m.in. inteligentne oświetlenie, ogrzewanie, rolety, a nawet inteligentny ogród. Sterowanie odbywa się niezależnie od połączenia z internetem, a jednocześnie gwarantuje wyświetlanie komunikatów o awariach i ewentualnych zagrożeniach. Ważną funkcją panelu jest to, że można z niego korzystać nawet w przypadku braku zasilania.
Dotykowy panel sterujący
Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest panel dotykowy. Tutaj również jednym panelem możemy sterować całym zestawem urządzeń. Uruchamia on automatykę domową niezależnie od dostępu do internetu. Może być wykonany z różnych materiałów – szkło, skóra, drewno – przez co łatwo dopasować go do stylu wnętrza. Dotykowy panel sterujący w takich przestrzeniach jak inteligentny dom, wyposażony jest w przydatne czujniki – np. precyzyjny czujnik temperatury do kontrolowania mocy ogrzewania lub czujnik natężenia światła.
Aplikacja mobilna
Najbardziej popularną opcją sterowania systemami inteligentnego domu jest specjalna aplikacja mobilna, możliwa do zainstalowania na komputerze, tablecie, a przede wszystkim smartfonie. Pozwala to na zdalne sterowanie, ale niezbędne w tym celu jest podłączenie do internetu. Aplikacja mobilna dotyczy uruchamiania automatyki, ale również sterowania oświetleniem, roletami, klimatyzacją, bramą, AGD czy urządzeniami multimedialnymi. Samo korzystanie z aplikacji jest łatwe, intuicyjne i bezproblemowe. Każdy użytkownik może również samodzielnie dostosować wygląd aplikacji do własnych potrzeb i preferencji. Ponadto aplikacja ma bardzo przydatną funkcję powiadamiania o zagrożeniach w domu – np. zalaniu pomieszczenia lub ulatniającym się czadzie.