Jeśli cykl miesiączkowy przebiega u kobiety bez zakłóceń to znak, że jej układ rozrodczy działa prawidłowo. Ewentualne zaburzenia pojawić się jednak mogą w każdym wieku, zarówno u młodych, jak i u dorosłych kobiet.
Podstawowe informacje
Menstruacja, miesiączka, okres – jeśli przebiega prawidłowo, to regularnie co miesiąc przez kilka dni trwa złuszczanie się błony śluzowej macicy, powodując utratę nawet 100 ml litrów krwi. Brak krwawienia miesiączkowego w danym miesiącu może świadczyć o zapłodnieniu komórki jajowej albo być oznaką mniej lub bardziej poważnych zaburzeń.
U nastolatek zaburzenia cyklu miesiączkowego są zazwyczaj wywołane znaczną utratą masy ciała na skutek odchudzania. Jeśli dziewczynka zaczyna odchudzać się wcześnie, pierwsza miesiączka może u niej wystąpić nawet w osiemnastym roku życia.
Nieprawidłowości
Zaburzenia cyklu u kobiet dorosłych mogą być spowodowane złą dietą, stresem i chronicznym zmęczeniem. Dlatego tak ważne jest, aby w każdym wieku dbać o prawidłowe odżywianie i nawodnienie organizmu, jako że leżą one u podstaw utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak się okazuje, te aspekty życia mają poniekąd wpływ również na rozwój mikroflory bakteryjnej w pochwie, chroniąc ją przed infekcjami i wspomagając prawidłowy przebieg cyklu menstruacyjnego.
Brak miesiączki u kobiet dojrzałych może być ponadto naturalną reakcją organizmu na zmiany hormonalne wywołane wkraczaniem w okres menopauzalny. Zazwyczaj, krwawienie menstruacyjne ustaje dopiero po pewnym czasie; z początku – wręcz przeciwnie – jest bardzo obfite. W sytuacji, gdy kobieta nie weszła jeszcze w okres przekwitania, a cykl miesiączkowy nie przebiega prawidłowo, może to świadczyć o rozmaitych schorzeniach, takich jak zapalenie pochwy, infekcja, czy niewydolność jajników.
Warto przyjrzeć się również swojemu stylowi życia, gdyż zaburzenia cyklu mogą być wywołane również stresem i przemęczeniem. W każdym przypadku zanik okresu należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który zdecyduje, czy należy podjąć terapię hormonalną.